Loomaportreed
"Karupere"
I koht, Aasta Loodusfoto
Autor:
Kirjeldus: Suundusin suure looduskaitseala servale. Olin jõudnud põllule, kui märkasin enda suunas sammuvat emakaru kolme pojaga. Kükitasin, et nad mind ei märkaks. Kostus esimene klõps ja emakarul läksid kõrvad kikki. Teine klõps ja vanaloom tõusis tagajalgadele. Peagi oli karuema mind märganud. Aimasin nende liikumissuunda ja hiilisin neile vastu. Tulidki, ja emakaru tõusis taas tagajalgadele, et paremini näha, kellega tegu. Jõudsin teha veel mõned kaadrid, karud keerasid seljad ja läksid rahulikult oma teed. Võimas ja meeldejääv kohtumine augustis 2017 Harjumaal.
"Rüüda rüü"
II koht
Autor:
Kirjeldus: Kui hämarus järele annab ja päike raba oma võimusesse haarab, ilmub tedrekukkede vaibuva kudrutamise saatel nähtavale uus tegelane. See on rüüt (Pluvialis apricaria). Ta tuleb siis, kui päike on parajalt kõrgel ning muudab rüüda tähnilise sulestiku lummavalt kauniks. Ja tal pole plaanis oma uhket rüüd varjata. Ikka siit küljest ja sealt küljest ning selja pealt ka. Pildistatud aprillis 2017 Pärnu maakonnas.
"Äädikakärbes lähivaates"
III koht
Autor:
Kirjeldus: Puuriidast saunapuid võttes jäi mulle silma üks männioks, millel puhkas külmast kangeks jäänud väike äädikakärbes (Drosophila). Saunakütmine jäi pooleli ja algas kiire varustuse ülesseadmine – kunagi ei tea, millal võib väike sooja õhu puhang või päikesekiir kärbse üles sulatada. Kokku kogunes 105 kaadrit ja tundus, et modell suutis kogu fotosessiooni jooksul ka naeratust näol hoida.
"Uhke kaelaehe"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Tundra-sinirinda (Luscinia svecica svecica) saab Eestis näha kevadel ja sügisel, kui nad siit läbi rändavad. Fotol olev isaslind on oma uhke värvilise kaelaga fotograafist umbes kahe meetri kaugusel. Olin teda pikalt jälginud ja paremaid võttenurki otsinud. Kartlik ta ei olnud, aga lähedale ka ei lasknud. Oli vaja natuke kavalust, et end tema teele sättida ja foto ära teha. Pildistatud Pärnumaal 13.05.2017.
"Bufo bufo"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Harilik kärnkonn (Bufo bufo). Varasuvel kõrvalisemal ööbimisalal Ähijärve ääres sattusin varahommikul selle suure konnaga kokku. Pildil kumab taustaks varavalges järve pinnahelk. Konn poseeris objektiivi ees mitu minutit, enne kui tõusva päikese eest varju otsima läks.
"Seaduslik dilemma"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Seadusega on keelatud ilma loata I kaitsekategooriasse kuuluvaid loomi nende sigimis- ja pesitsuspaikades pildistada. Arusaadavalt on keelatud kaitsealuste liikide pesapaikadesse tungimine ükskõik millisel eesmärgil. Mida aga teha siis, kui II kaitsekategooriasse kuuluv metsis (Tetrao urogallus) ise tuleb tüli norima? Pildistatud Tartumaal.
"Raske töö"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Viimased soojad talved ja vara saabunud kevaded on händkakud (Strix uralensis) aegsasti pesitsema meelitanud. Otsus oma kohustustega vara ühele poole saada on kõigil aastatel ennast õigustanud. 2017. aasta oli aga erandlik, sest talv lahkus vara, kuid kippus ennast kevadpäevadel uuesti ilmutama. Niisiis pidi händkakumamma üsna tihti pesal haududes lumist mütsi kandma ja lumesadu taluma. Pildistatud Tartumaal.
"Habekas"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Randvere roostik on üks mu lemmikkohti roohabekate (Panurus biarmicus) talviseks vaatluseks. Tihedas roomassiivis nende toimetusi jälgida ja sobivale võttekaugusele hiilida võib olla üsna põnev, kuid ka üpris frustreeriv tegevus, sest pidevalt on oht takerduda pilliroogu ja linnud ära ehmatada. Tavaliselt laskuvad roohabekad siis mõneks ajaks pilliroo vahele peitu, kuni oht on möödas. Seda hetke tuleb oskuslikult kasutada, et leida pildistamiseks sobiv võttenurk ja taust.