Eesolev võistlustööde kirjeldamise juhis on soovitava iseloomuga abistav tekst. Kirjelduste loomisel soovitame lähtuda mõttest, et tekstides sisalduv informatsioon täiendaks pildil olevat ning samal ajal oleks tekst võimeline pildil kujutatut edasi andma ka iseseisvalt. Võistlustööde kirjeldusi esitatakse piltide kõrval loodusfoto aastaraamatus, konkursi kodulehe galeriis ning näitusetöödel.

 

Kirjelduse loomisel jätame autorile vabad käed kirjutada talle omases kirjastiilis. Võistlustööde kirjeldused võivad olla esitatud

  1. sidusa tekstina

  2. esitatud lõikudena, eraldades näiteks loominguline ning emotsioone väljendav tekstiosa asukohainformatsioonist ning liigimäärangust.

 

Kirjelduste kolm põhilist tahku, mida ootame on
1) pildistamise aeg ning koht;
2) pildistatav subjekt
3) pildile emotsionaalse ning loomingulise väärtuse lisamine.
Alampunktides on välja toodud mõned pidepunktid, millele võib kirjelduste kirjutamisel tähelepanu pöörata.

Kirjelduste pikkustel lähtuda mõistliku pikkuse printsiibist. Ühe foto kirjeldus võiks olla 50 kuni 100 sõna või kuni 500 tähemärki. Kuna kõik allpool kirjeldatu ei pruugi piiratud täheruumi sisse ära mahtuda, siis jätame autorile vabad käed, millist tahku ta soovib oma pildil esile tuua.

 

Võistlustöö kirjelduses oodatud informatsioon

  1. pildistamise aja ning koha kirjeldamine;

    1. pildistamiskoha täpsusaste on autori määrata; minimaalselt ootame maakondlikku täpsust; võib kirjeldada kohta piirkondlikult näiteks rahvuspargi, looduskaitseala, kultuurilise piirkonna või veekogu nime tasemel (nt Lahemaa rahvuspark, Endla looduskaitseala, Setumaa, Pärnu laht vms); konkreetse loodusobjekti (nt Harimägi, Nigula raba, Emajõgi) või kohanime (Viljandi linn, Kurgja küla) täpsusega; konkreetse loodusraja või vaatetorni täpsusega.

    2. kui pildi tegemisel on kasutatud märkimisväärset erivarustust; kui foto on tehtud varjest või on kasutatud sööta; foto võttenurka abistava vahendi nt lennumasina kasutamine.

    3. pildistamisaja täpsus on autori määrata; minimaalselt ootame aastaaja täpsustamist; kui pilt selgelt iseloomustab oma kalendrikuud (märtsipäike või augustiöö); näiteks võib aja täpsustamisel kasutada rahvakalendri nimetusi; kuupäevalist täpsust ootame vaid juhul kui sellel on märkimisväärne seos (näiteks mingil kuupäeval oli eriline avalikkuses kajastatud tähelepanek või ilmanähtus vms).

    4. võib välja tuua kui autoril või ühiskonnal on väljatoodav suhe pildistatava asukohaga; näiteks võttepaiga ettevalmistus, isiklik seos või ajalooline seos (nt kodukant, meelispaik, ajaloolise sündmuse paik vms).

    5. pildistatava asukoha täpsuse määramisel meeles pidada pildistatava subjekti kaitsmise printsiipi; näiteks väga erilise liigi kujutamise korral olla täpsusastme osas reserveeritum; üldtuntud informatsiooni korral jällegi võimalikult täpne.

  2. pildistatava subjekti kirjeldamine

    1. pildil kujutatud liigi väljatoomine; üldtuntud liigi korral võib kasutada ka näiteks metafoorseid kujundeid; vähemtuntud liikide korral ootame autoritelt oma subjekti tundmist või proovi seda määrata.

    2. kui autor ei ole oma liigi määratluses kindel, siis palume lisada antud määratud sõna järele tärn (nt “Salu-lehelind* istumas oksal” või “Viimane valgusviirg paistmas nurmnelgi* õitele”)

    3. samuti võib lisada ka kujutatud liikidele ladinakeelse nimetuse; nimetus tuleks esitada sulgudes ning esisuurtähega; üldtuntud liikidel on ladinakeelne nimetus vähem vajalik, eriliste ning vähemtuntud liikide korral kindlasti kirjeldusele juurdeandev; nimetuse lisamisel kindlasti olla oma määratlemises kindel; kahtluste korral tähistada sarnaselt eelmisele punktile tärniga.

  3. pildile emotsionaalse ning loomingulise väärtuse lisamine

    1. pildi saamise loo kirjeldamine; järjepideva tegevuse korral selle väljatoomine

    2. pildi tegemisel saadud emotsiooni ning avastatud teadmiste edasiandmine

    3. kunstiliste piltide kategooriates tekkinud kujutluspiltide, mõtete, seoste, tundmuste, jõusuundade, paralleelide avaldamine

    4. piltidele päevakajalise või ajastulise nurga lisamine; või vastupidi rõhutada igavikulist poolt

    5. autor võib rakendada oma kirjelduste loomisel isikupärast kirjutamisstiili

 

Näidispikkus sidusale tekstile (ca 100 sõna):

Donec scelerisque et purus sit amet suscipit. Morbi nibh massa, fermentum vel dolor id, porttitor venenatis est. In non molestie ipsum. Donec augue risus, congue quis vehicula eget, tincidunt eget ante. Ut diam diam, venenatis mattis tempus in, sollicitudin ac nibh. Sed condimentum eros in nibh semper, eu mollis sapien fermentum. Aenean varius mattis mauris viverra vestibulum. Ut ante massa, auctor sit amet sem ut, congue efficitur dolor. Aliquam eget tellus id sem fermentum mollis ac non libero. Nam dapibus ullamcorper rutrum. Praesent bibendum condimentum ipsum non posuere. Sed massa eros, mattis eu bibendum a, ultricies et quam. Fusce eget.

 

Näidispikkus lõikudega tekstile (ca 100 sõna):

Donec scelerisque et purus sit amet suscipit. Morbi nibh massa, fermentum vel dolor id, porttitor venenatis est. In non molestie ipsum. Donec augue risus, congue quis vehicula eget, tincidunt eget ante.

Ut diam diam, venenatis mattis tempus in, sollicitudin ac nibh. Sed condimentum eros in nibh semper, eu mollis sapien fermentum. Aenean varius mattis mauris viverra vestibulum. Ut ante massa, auctor sit amet sem ut, congue efficitur dolor. Aliquam eget tellus id sem fermentum mollis ac non libero.

Nam dapibus ullamcorper rutrum. Praesent bibendum condimentum ipsum non posuere. Fusce eget.