Loomad oma keskkonnas
"Ämbliku kodu"
I koht
Autor:
Kirjeldus: Läinud aasta juuni lõpul veetsin varjes aega ühel Harjumaa metsalagendikul, et jälgida ümbruses toimuvat. Päev hakkas õhtusse veerema ja kuna metsloomi silmapiiril ei liikunud, otsustasin uurida lehestikus toimuvat. Väikese vaevaga leidsin maapinnalt lehtrikujulise ämblikuvõrgu, kus perenaine oli lahkelt nõus poseerima. Õnneks oli päevavalgust veel piisavalt ja kunstvalgust ei pidanud lisama. Kasutasin 100 mm makroobjektiivi. Ämblikut (Agelena labyrinthica) ei paistnud minu tegevus häirivat.
"Kevadine ilves"
II koht
Autor:
Kirjeldus: Olin eelneval päeval jälginud ilvest (Lynx lynx) ja saanud selgeks tema liikumisraja. Nägin, et hea õnne korral õnnestub mul saada loom metsa taustale. Sel päeval olin platsis juba enne päikesetõusu varitsedes, kaamera statiivil. Jälgisin kohta, mida ilves enamasti läbis enne saaklooma juurde jõudmist. Möödus tund, teine, viies, kümnes... Teadsin, et ilves käib söömas öösel, kuid olin teda näinud ka päeval ja lootsin, et nüüdki ilmub ta ehk varem. 13 ja pool tundi! Siis ta viimaks tuli!
"Sookured sookaasikus"
III koht
Autor:
Kirjeldus: Suve lõppedes, peale pesitsemist, kogunevad sookured salkadesse, et üheskoos sügisrändeks jõudu koguda. Ööd veedetakse mõnes märjemas kohas, kuhu röövloomad ligi ei pääse. Ühte kurgede lemmikpaika paigaldasin oma salasilma, mis ise teatud ajavahemiku järel pilti tegi. Nii õnnestus mul pildile püüda sookurgedele omane maastik koos seal ringi patseerivate lindudega.
"Ilves"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Mullu augustis läksin põllu äärde, kaasas varjetelk, et sokku ja kitse lähemalt vaadelda. Kell oli juba üheksa läbi, loojuv päike muutis valguse mõnusaks. Mõtlesin, et oleks tore, kui mõni loom nähtavale tuleks. Ei kedagi! Olin lootust kaotamas, kui järsku nägin umbes 30 meetri kaugusel liikumist. Võtsin binokli ja sain aru, et tegu on ilvesega (Lynx lynx). Hingamine muutus kiireks, süda kloppis, adrenaliin oli üleval. Raske oli pildistamise ajal ennast rahulikuks sundida.
"Siesta"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Suurema osa oma elust lest (Platichthys flesus) pikutab mere põhjas. Seetõttu on ta vee all ringi luusivale ja teda juba korra märganud fotograafile kerge saak. Kui pildistada kala silma “kalasilmaga”, siis võib kergesti juhtuda, et distantsi objektiivi esiläätsest kuni kalani ei õnnestu läbi kaamera vaadates adekvaatselt hinnata ja pildistatav saab kerge tonksu nina pihta. Seekord jäi selle Saaremaa lesta ja minu kaamera vahele õnneks umbes paar sentimeetrit ja me lahkusime sõpradena.
"Väike vilgas nool"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Kodukandis kohtan sabatihaseid (Aegithalos caudatus) sügiseti, kui enamik sulelisi on rändamas lõunasse. Sel korral aga üllatas väike salk lendavaid pulgakomme mind varakevadel, märtsis. Nad tegutsesid metsa veerel lehtedeta puudel-põõsastel. Taustaks pruunikas võsa ja üksikud igihaljad okaspuud, mida toonis varahommikune kevadpäike. Linnud sööstsid piiksudes oksalt oksale. Rõõmus rühm tihaseid kihutas saabunud kevade järel oma kindlal trajektooril vastu pikematele ja soojematele päevadele.
"Võsa, lihtsalt võsa"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Kuna meri oli alles jääs, võis Sindi paisu all näha merikotkaste (Haliaeëtus albicilla) paari kalastamas. Juba paar päeva oli olnud võimalus nende liuglemist jälgida, nüüd õhtuhämaruses õnnestus teisel pool jõge olukorda kontrolliv merikotkas ka jäädvustada. 01.04.18, Sindi.
"Hommikune suplus"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Ühel juunihommikul oli mul nii palju õnne, et esimeses piirkonnas, kuhu läksin fotojahile, õnnestus näha karu (Ursus arctos)! Pilti sellest kohtumisest ei sündinud. Kaks tundi hiljem teises piirkonnas kohtasin samuti karu! Seista silmitsi võimsa loomaga ja vaadelda teda toimetamas 20 meetri kauguselt on kirjeldamatu elamus! Kui ta vaateväljast kadus, arvasin teadvat, kuhu ta suundub. 10 minutit hiljem … leidsingi taas selle karu! Ta tegi hommikust suplust kopratammi lähistel.
"Värbkakk"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Olen aastaid otsinud värbkakke (Glaucidium passerinum) ja aiman, millal ja kus neile meeldib tegutseda. Enamasti seiravad nad ümbrust kõige kõrgema puu ladvast. Sel päeval sadas lund ja paistis päike. Suundusin tiirule lootuses leida värbkakku. Peale pikemat otsimist see õnnestuski! Veetsin temaga ligi kaks tundi ja sain lõpuks kingituse! Värbkakk maandus madalamale kuusele. Sain taustaks metsa, millest kumas läbi loojangupäike. Jäin ootama hetke, millal värbkakk minu poole vaatab. Viimaks see juhtus – silmside!
"Udus võib leida toredaid hetki"
Tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Foto on tehtud mullu 6. aprilli varahommikul. Kuna elan Ahja jõe kaldal, siis olen sina peal siin pesitsevate rändlindudega. Selgi hommikul läksin piiluma, kas on linnurahvast juurde tulnud. Oli selline udu, mida oli tore jäädvustada. Silmates sõtkapaari, jäi ootamatult objektiivi ette ka üle jõe ujuv sokupoiss. Rõõm oli minupoolne, sest alati sellist pilti ei näe.