Loomad tegutsemas
"Üllataja"
I koht
Autor:
Kirjeldus: Kõndisin nina maas ja lootsin mõnd roomajat pildile saada. Nägin ühte nastikut, kes ei soostunud poseerima ja põgenes. Äkki märkasin, et kass tundis elavat huvi millegi vastu jasmiinipõõsas – tõusis tagumistele käppadele ja sakutas oksi. Tänu kassile märkasin okstel nastikut. Hakkasin kibekähku pildistama, et hetke ära kasutada. Sain mitu klõpsu, siis potsatas nastik alla. Kass muidugi jaol. Kui nastik nägi, et kassi käest pääseda ei õnnestu, hakkas ta visklema ja siis viskas ennast selili, kõht ülespidi, keel suust väljas – laip! Kass valvas päris kaua, lõpuks kaotas huvi ja läks ära. Nastik “ärkas” justkui võluväel ja kadus kivide vahele.
"Kaksikutega"
II koht
Autor:
Kirjeldus: Pilt on tehtud jaanipäeva paiku minu kodukandis Rannapungerja jõe ääres Ida-Virumaal. Pildil on keraämbliklaste perekonda kuuluv Enoplognatha ovata. Ämblik muneb munad ümmargustesse keradesse ja peidab need rullikeeratud lehe sisse. Emasämblik jääb neid siis valvama. Tavaliselt on vaid üks kookon, kuid sellel lausa kaks.
"Surmatants"
III koht
Autor:
Kirjeldus: Esmapilgul võib veekogu põhjas askeldav kollaserv-ujuri vastne välja näha üpris süütu tegelasena. Lähemal vaatlemisel hakkavad aga silma tema hirmuäratavad lõuad, mille raudsesse haardesse sattunul pole mingisugust pääsemislootust. Kuigi vastsed saavad jagu isegi väiksematest kalamaimudest, polnud neil selles veega täitunud mahajäetud karjääris vaja eriti pingutada – söögilaud oli kullestega rikkalikult kaetud.
"Suruline tegutsemas."
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Pilt on tehtud juhuslikult. Mul ei olnud plaanis minna metsa pildistama, kuid ööviiulid, mis kaunistasid metsaaluseid, lausa kutsusid. Pildistades lilli, hakkas kõrva riivama helikopteri põrina moodi sumin. Nägin kahte suurt liblikat, kes lendlesid lillelt lillele nektarit imedes. Neid liblikaid taga ajades sündiski see pilt. Pildistatud juuli alguses Nõval.
"Hämarduval ehatunnil"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Olen vaikselt ligi hiilinud põllu servas asuvale rebaseurule. Rebaseema on just lahkunud ja päike loojunud. Varasematel kordadel olen täheldanud, et rebasekutsikad väljuvad urust ehatunnil. Täna on mu soov jäädvustada just seda õhtust meeleolu. Peaegi väljub urust esimene, seejärel teine rebasekutsikas. Vaikselt istutakse, nuhutatakse ümbrust, kuni viimaks läheb jõukatsumiseks! See on hetk, mida olen oodanud! Nüüd õnnestub seda tabada. Kuna valgust jäädvustamiseks enam pole, lahkun märkamatult. Edasist jälgin juba eemalt binokli vahendusel.
"Kes hooletu, jääb ilma"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Hariliku kärnkonna kudeaeg kestab meie vetes tavaliselt umbes nädala. Sel ajal käib vee all tõeline möll – ärarebitud jalad ja peata kehad järve või tiigi põhjas pole siis midagi harukordset. Isaste võitlus emaste pärast on julm ja halastamatu ning halvimal juhul võib lõppeda emase surnukskägistamisega. Õigus musta pärlikeed väärindada saab osaks ainult kõige osavamale, kiiremale ja tugevamale isasele kärnkonnale.
"Ema kaitsva tiiva alla"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Foto on tehtud juunikuus Hiiumaal. Pildistamisel kasutasin varjevõrku. Fotol on naaskelnoka vanalind ja tema poeg, kelle elupaigaks on madalad märgalad. Naaskelnoka iseloomulikuks omaduseks on tema tugevasti ülespoole paindunud nokk, millega ta vees kaarutades toitu otsib. Fotol on tabatud hetk, kus naaskelnoka poeg püüab vanalinnu kaitsva tiiva alla saada.
"Sõnakuulmatu siilipoiss"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Vaatasin suvel televiisorist Tour de France’i lõpukilomeetrite ülekannet, kui lapsed õuest hüüdsid: “Tule vaata, siil koos pojaga!” Õues avanes järgmine pilt: siilimamma oli otsustanud ette võtta rännaku, kuid tema poeg ei allunud ema korraldustele. Siilimamma tegi piiks-piiks ja ootas poega järele, ent siilipoiss ei olnud nõus emale järgnema. Nii pidigi mamma poega mitu korda järele lohistama ja siis jälle hõikama. Tour de France’i lõpp jäi mul nägemata, kuid saadud elamus oli seda kümme korda enam väärt. Tore, kui tänapäeval on lapsi, kes loodust märkavad!
"Mina armastan sind rohkem"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Kuna ma päris täpselt aru ei saanud, mida nad üksteisele öelda tahtsid, siis võin ainult oletada. Aga minule kui kõrvaltvaatajale tundus see tõsise vaidlusena, et kes keda rohkem armastab. Juba kaugelt hakati üksteise peale täiest kõrist karjuma, seejärel läheneti üksteisele, kuni oldi täiesti koos. Kui linnud lõpuks kokku said, tegid mõlemad näo, et kes siin karjub. Hetke pärast ujusid nad jälle üksteisest kaugemale ja kõik hakkas otsast peale. Niimoodi kestis see kogu hommiku.
"Sõbralik näks"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Suveaeg, metsaäärne niit on täis rohelust ja õitsvaid taimi. Ajal, mil päike on vajunud kaugele metsa taha, hakkab metssigadel pidu – kari on kered maast lahti tõstnud ja tulnud metsast välja, et mööda niite üheskoos toitu otsida ja sõbralikult ringi rühkida. Kogu seltskond näib olevat üksteise vastu väga sõbralik – ei kurjust ega viha. Aeg-ajalt siiski veidi nügitakse ja vahel ka sõbralikult näksatakse. Üks niisugune hetk saigi sellesse juunikuu hilisõhtu pilti püütud.
"Käopoega toitmas"
Žürii tunnustus
Autor:
Kirjeldus: Pilt on tehtud juulikuu lõpupäevil Vändramaal. Märkasin õunapuude vahel kiirelt ja osavalt lendavat kogukat lindu, kes lennumaneeri järgi tundus kullilisena. Kevadtalvel on raudkull tagaaias tavakülaline, aga suvel pole ma teda märganud. Haarasin binokli ja tõttasin lähemalt uurima. Oma üllatuseks avastasin peaaegu täiskasvanud käopoja, kes vaatamata oma suurusele nautis täiel rinnal kasulapse staatust. Kõrget siristavat häält tehes nõudis ta linavästrikupaarilt ikka uusi putukasuutäisi, tegemata ise katsetki endale nokapoolist leida.